Bağırsak Düğümlenmesi

bagirsak-dugumlenmesi

Tıp literatüründe bilinen adıyla ‘invajinasyon’, halk arasında bağırsak düğümlenmesi ya da bağırsak tıkanıklığı olarak adlandırılır. Kişilerde ciddi huzursuzluk ve karın ağrısına neden olan bu rahatsızlık, bağırsakların birbirine dolaşması ile meydana gelebilmektedir. Kaynağının ne olduğu henüz bilinmeyen bağırsak düğümlenmesinin enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkabildiği tahmin edilmektedir. Kanlı dışkılama, sık sık kabız olma, aşırı kusma ile kendini belli eden bağırsak düğümlenmesi hakkında tüm merak ettikleriniz yazımızda yer almaktadır.

Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Hastalarda ciddi karın ağrısına neden olan bu rahatsızlığın belirtileri arasında;

-Kanlı dışkılama

-Yüksek ateş

-Şok

-Ani karın ağrısı

-Kramplar

-Mide bulantısı

-Şiddetli kusma

-Gaz sancısı

-Kaka yapamama gibi belirtiler yer almaktadır.

Bağırsak Düğümlenmesi Neden Olur?

Bağırsak düğümlenmesini tek bir nedeni yoktur. Çeşitli nedenlerle meydana gelebildiği bilinmektedir. Bu durumlar ise genellikle enfeksiyon ile yakından ilgilidir. Bağırsaklarda meydana gelmiş olan bazı iltihaplanmalar, yapışıklıklar ve çeşitli tümörler, bağırsak düğümlenmesinin nedenleri arasında yerini almaktadır.

Bağırsak Düğümlenmesi Nedir?

Bağırsak düğümlenmesi, bağırsak hareketliliğinin sonucunda bağırsakların kendi kendine birbirine dolaşması ile meydana gelen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık çeşitli enfeksiyonlar ve tümörler ile ortaya çıkabilmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesi Nasıl Anlaşılır?

Bağırsak düğümlenmesi meydana geldiğinde hissedilen ilk şey şiddetli ve kramp tarzında karın ağrılarıdır. Bu ağrılara eşlik eden kanlı ishal ya da şiddetli kabızlık da var ise bağırsak düğümlenmesinden şüphe duyulabilir.

Bağırsak Düğümlenmesi Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Bağırsak düğümlenmesi ameliyatının hastalığın şiddetine göre süresi değişiklik gösterir. Fakat genellikle bu tür ameliyatlar bir ila üç saat arasında farklılıklar gösterir.

Bağırsak Düğümlenmesi Tehlikeli Mi?

Bağırsak düğümlenmesi vücudun genel sağlığına ciddi ve geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Bağırsak dokusunun kanser olmasına, kan akım hızının yavaşlamasına neden olabilen bu rahatsızlığın acilen tıbbi müdahale gerektirdiği bilinmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesi Olan Gaz Çıkarabilir Mi?

Bağırsak düğümlenmesi hastalığı söz konusu olduğunda bağırsaklarda tıkanıklıklar ve doku yapışmaları meydana gelebileceğinden dolayı gaz çıkarmak ve kişilerin gaitasını yapması imkansızdır. Karın ağrısı da genelde bu sebepten dolayı meydana gelmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kaybolan bağırsak sağlığının yeniden yerine getirilmesi, oluşan tıkanıklıklar ve düğümlerin çözülebilmesi için cerrahi operasyon şarttır. Herhangi bir ilaç ya da başka bir tedavi yöntemi ile tedavisi mümkün değildir.

Bağırsak Düğümlenmesi Kendiliğinden Geçer Mi?

Bağırsak düğümlenmesinin kendiliğinden geçme olasılığı nadiren de olsa vardır. Fakat semptomlar ağırlaşabileceğinden dolayı kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir.

Bağırsak Düğümlenmesi Kimlerde Görülür?

Bağırsak düğümlenmesi, özellikle bağırsakları ile ilgili herhangi bir rahatsızlık geçirmiş kişilerde sıklıkla meydana gelebilir. Bunun haricinde ise her yaş ve cinsiyetten insanları etkilemesi söz konusudur.

Bağırsak Düğümlenmesi Hangi Bölüme Gidilir?

Bağırsak düğümlenmesi için başvurulacak bölümler arasında ‘gastroenteroloji ve genel cerrahi’ yer almaktadır.

Bağırsak Düğümlenmesi Komplikasyonları Nelerdir?

-Bağırsak çeperinde hassasiyet meydana gelmesi

-Sıvı kaybının meydana gelmesi

-Bağırsak dokusunda kanama meydana gelmesi gibi komplikasyonları bulunabilmektedir.

Bağırsak Düğümlenmesi Genetik Mi?

Bağırsak düğümlenmesi genetik bir rahatsızlık değildir Aksine akut olarak meydana gelebilir ve iyileşme süreci de ameliyattan sonra oldukça hızlıdır.

Bağırsak Düğümlenmesi Tıbbi Adı Nedir?

Bağırsak düğümlenmesinin tıp literatüründe yer alan ismi ‘invajinasyon’dur.

 

Bağırsak Düğümlenmesi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Bağırsak Düğümlenmesi