Akalazya

akalazya

Sindirim sistemi rahatsızlıklarından bir tanesi de akalazyadır. Bu rahatsızlık yemek borusu ile doğrudan ilgilidir. Yemek borusundan mideye aktarılmak istenen besinler, çeşitli görevlerin yerine getirilememesi sebebi ile ne yazık ki yemek borusunda takılı kalırlar. Bu rahatsızlığa sahip olan bireylerde sık sık göğüs sıkışması ve göğüs ağrısı meydana gelir. Hastaların yemek yemekten çekinmeye başlaması da burada başlar. Akalazyanın istemsiz kilo kaybına neden olduğu da bilinir.

Akalazya Neden Olur?

Yenilen besinlerin mideye aktarılmasında rol alan özafagus kaslarının işlevini kaybetmesi ya da nispeten daha az çalışması gibi faktörler, akalazya hastalığının nedeni olarak gösterilmektedir. Burada özofagus denilen yemek borusunun ve mide kaslarının gevşememesinden bahsedilebilir.

Akalazya Komplikasyonları Nelerdir?

Akalazya hastalığına sahip bireyler, her yemek yeme esnasında böyle bir sorunla karşı karşıya kaldıklarından dolayı, maalesef çeşitli komplikasyonlara da maruz kalabilirler. Bu komplikasyonlar ise şu şekilde sıralanabilir;

-Hem katı formda hem de sıvı formda bulunan tüm yiyecek ve içeceklerin yutulması güçleşir.

-Yenmek istenen besinler, tekrar ağza gelebilir.

-Her yemek yemeden sonra ya da yemek sırasında öksürük nöbetleri geçirilebilir.

-Göğüs ortasında yemek yemeye bağlı ağrı hissi meydana gelebilir.

-İstemsiz olarak kilo kaybı yaşanabilir.

Akalazya Ameliyatı Nedir?

Akalazya ameliyatı kişilerin yemek yeme faaliyetlerini kusursuzca yapabilmeleri için olan bir ameliyat türüdür. Burada bahsi geçen mide kaslarının rahatlatılması sağlanır. Dolayısı ile bu bölgeye özel bir balon yerleştirilerek şişmesi ve gevşemesi sağlanmaktadır.

Akalazya Belirtileri Nelerdir?

Oldukça zorlayıcı bir hastalık olan akalazyanın kişiler üzerinde kendini gösteren belirtileri şu şekildedir;

-Hastalar yemek yedikten sonra öksürmeye başlar.

-Yenilen tüm besinler tekrar ağza gelebilir.

-Göğüs ortasında ağrı hissine neden olur.

-Boğazda tahrişler meydana gelebilir.

-Kişiler istemeden kilo kaybı yaşayabilirler.

Akalazya Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Akalazyanın tedavi edilmemesi, uzun süre zarfı boyunca kişilerde sosyal yaşamı ve yemek yeme keyfini bozar. Buna ek olarak besinlerin sürekli ağza tekrar gelmesi de boğazda yara oluşumuna neden olur. Ayrıca tüketilen besinlerin solunum yollarına kaçması gibi ciddi bir riski de bulunur.

Akalazya Genetik Midir?

Akalazya herhangi bir sebebe bağlı olmadan gelişen hastalıklar kategorisinde yerini alır. Genetik etkenler araştırıldığında ise bu olasılık yüzde biri aşmamaktadır.

Akalazya Kendiliğinden Geçer Mi?

Uzun vadede ciddi komplikasyonlara neden olan ve istemsiz bir kilo kaybına sebebiyet veren akalazyanın kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Uzun vadeye yayıldığında çok daha kötü sonuçlar doğurabilir ve psikolojik yıpranmaya neden olabilir. Bu nedenle gerekli tedavi planına uyum sağlanmalıdır.

Akalazya Hastalığı Neden Olur?

Besinlerin yutulmasında etkili olan kasların, kendi kendine deforme olması dolayısı ile meydana gelen, genetik faktörlerle çok ilintili olmayan bir hastalıktır.

Akalazya Kanser Midir?

Akalazya kötü huylu olan hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalmasına neden olan bir hastalık olmadığından dolayı kanser olarak nitelendirilemez. Basit bir ameliyatla birlikte kesin çözüme kavuşulabilir.

Akalazya Mide Bulantısı Yapar Mı?

Akalazyanın görüldüğü durumlarda besinler sıklıkla ağza geldiğinden dolayı kişilerde istemsiz bir mide bulantısına sebebiyet vermemektedir.

Akalazya Tekrarlar Mı?

Ameliyatsız tedavi edilen akalazya rahatsızlığının tekrarlama riski her zaman vardır.

Akalazya Öldürür Mü?

Akalazya rahatsızlığı ölümcül bir hastalık olarak bilinmez. Fakat tedavi edilmediğinde kişilerde zatürre ya da verem gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

 

Akalazya hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Akalazya